Resultat Totalt - Officiell 
 
  Tävling  Utmanarsim 16 april    Utskriftsdatum  16 april 2011   
  Tävlingsort  Uddevalla    Utskriftstid  10:24   
  Arrangör  Uddevalla Sim         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  2011-04-16         
 
 
Gren 1, 100m Medley Damer, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Alma Olsson  1997  Uddevalla Sim    49.12        1:45.17   
Klara Hellberg  2000  Uddevalla Sim    54.22        1:55.97   
Moa Tallberg  1999  Uddevalla Sim    1:00.51        1:59.85   
Wilma Dahlberg  2001  Uddevalla Sim    1:07.64        2:15.38   
                     
 
Gren 2, 100m Medley Herrar, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Andreas Gundersen  2001  Uddevalla Sim            1:48.33   
Jesper Simonsson  2000  Uddevalla Sim            1:54.63   
Markus Svedin  1999  Uddevalla Sim            1:57.48   
Oskar Gustafsson  2002  Uddevalla Sim            1:59.25   
Gustav Lundin  2000  Uddevalla Sim            2:05.33   
                     
 
Gren 3, 25m Ryggsim Damer, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Gabriella Ivarsson  Uddevalla Sim            24.97   
Annie Strömberg  2001  Uddevalla Sim            26.24   
Wilma Dahlberg  2001  Uddevalla Sim            26.25   
Linnea Persson  2002  Uddevalla Sim            26.55   
Tilde Ryhage  2002  Uddevalla Sim            26.98   
Hanna Egelstål  1999  Uddevalla Sim            27.67   
Linnea Karlsson  2001  Uddevalla Sim            28.45   
Fanny Aronsson  2000  Uddevalla Sim            28.62   
Elina Hallèn  2001  Uddevalla Sim            28.67   
10  Emelie Larsson  2001  Uddevalla Sim            28.68   
11  Amanda Tabarte  2001  Uddevalla Sim            29.23   
12  Minna Blomhag-Molin  Uddevalla Sim            29.68   
13  Matilda Fransson  2000  Uddevalla Sim            30.52   
14  Emilia Simonsson  2002  Uddevalla Sim            31.25   
15  Philippa Ahlström  2001  Uddevalla Sim            31.31   
16  Alva Andreasson  2002  Uddevalla Sim            31.44   
17  Sara Johansson  2001  Uddevalla Sim            32.37   
18  Maja Gustafsson  2001  Uddevalla Sim            32.48   
19  Natalie Izad Mousa  2003  Uddevalla Sim            32.80   
20  Lovisa Klang  2001  Uddevalla Sim            33.58   
21  Wilma Johansson  2002  Uddevalla Sim            33.81   
22  Lova Johansson  2003  Uddevalla Sim            34.79   
23  Felicia Bernhardtz  2001  Uddevalla Sim            35.08   
24  Evelina Wester  2004  Uddevalla Sim            35.17   
25  Josefine Nilsson  2001  Uddevalla Sim            35.39   
26  Elin Fransson  2003  Uddevalla Sim            35.81   
27  Lova Fredgren  2003  Uddevalla Sim            36.09   
28  Felicia Johansson Jensen  2002  Uddevalla Sim            36.19   
29  Wilma Tabarte  2003  Uddevalla Sim            36.38   
30  Emilia Ouseley  2003  Uddevalla Sim            36.48   
31  Emilia Mellin  2000  Uddevalla Sim            36.84   
32  Jennifer Persson  2004  Uddevalla Sim            37.36   
33  Jasmine Molin  2003  Uddevalla Sim            37.50   
34  Ida Hildebrand  2002  Uddevalla Sim            37.56   
35  Sanna Strömblad  2003  Uddevalla Sim            37.67   
36  Tilda Ström  Uddevalla Sim            37.92   
37  Matilda Östblom  2004  Uddevalla Sim            38.22   
38  Alicia Relfsson  2002  Uddevalla Sim            38.76   
39  Anisa Stenhaug  2002  Uddevalla Sim            39.11   
40  Armita Esfandiary  2002  Uddevalla Sim            41.93   
41  Martina Dahlberg  2003  Uddevalla Sim            41.94   
42  Edina Halilovic  2001  Uddevalla Sim            42.33   
43  Ebba Baard  2003  Uddevalla Sim            42.99   
44  Frida Olsson  2003  Uddevalla Sim            44.04   
45  Hilda Eriksson  2004  Uddevalla Sim            44.72   
46  Saga Svanberg  2003  Uddevalla Sim            44.73   
47  Vendela Trygg  2003  Uddevalla Sim            48.38   
48  Moa Hermansson  2004  Uddevalla Sim            48.46   
49  Tilde Nordström  2004  Uddevalla Sim            48.94   
50  Elsa Malmeling  2004  Uddevalla Sim            50.30   
51  Smilla Bryntesson  2004  Uddevalla Sim            53.81   
52  Amanda Landholm  2002  Uddevalla Sim            55.41   
53  Julia Stenback  2003  Uddevalla Sim            56.62   
54  Sandra Mohnssen  Uddevalla Sim            57.90   
55  Victoria Hägglund  2003  Uddevalla Sim            1:07.00   
                     
 
Gren 4, 25m Ryggsim Herrar, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Oskar Gustafsson  2002  Uddevalla Sim            25.20   
Jacob Josefsson  2002  Uddevalla Sim            27.93   
Simon Lindholm  2000  Uddevalla Sim            29.72   
Johannes Johansson  2002  Uddevalla Sim            30.32   
Elliot Sjöqvist  2000  Uddevalla Sim            31.04   
Stefan Pettersson  2002  Uddevalla Sim            31.38   
Hannes Bergström  2002  Uddevalla Sim            31.40   
Fredrik Börjesson  2001  Uddevalla Sim            31.72   
Axel Hedlund  2002  Uddevalla Sim            31.90   
10  Kristian Lilja  2002  Uddevalla Sim            32.00   
11  Johan Edvardsson  2001  Uddevalla Sim            32.46   
12  Anton Rydholm  2003  Uddevalla Sim            32.61   
13  Kevin Jönsson  2001  Uddevalla Sim            32.70   
14  Victor Anderberg  2000  Uddevalla Sim            32.96   
15  Anton Tauson  1999  Uddevalla Sim            32.99   
16  Gustav Skoog  2003  Uddevalla Sim            33.16   
17  Daniel Andersson  1998  Uddevalla Sim            34.05   
18  Filip Högman  2002  Uddevalla Sim            35.57   
19  Elias Aronsson  2003  Uddevalla Sim            37.02   
20  Filip Malmedahl  2002  Uddevalla Sim            37.07   
21  Gustav Mellin  2002  Uddevalla Sim            38.19   
22  Linus Minsäter Lundberg  2002  Uddevalla Sim            38.88   
23  Jacob Gustavsson  2002  Uddevalla Sim            39.90   
24  Holger Hansson  2003  Uddevalla Sim            42.35   
25  Anton Olsson  2004  Uddevalla Sim            43.30   
26  David Apelryd  2003  Uddevalla Sim            45.25   
27  Filip Lönnqvist  2004  Uddevalla Sim            45.34   
28  Anton Backman  2003  Uddevalla Sim            45.52   
29  Vincent van Roijen  2001  Uddevalla Sim            48.05   
30  Tobias Rönnborg  2002  Uddevalla Sim            48.57   
31  Edvin Aronsson  2003  Uddevalla Sim            48.97   
32  Elias Karlsson  2003  Uddevalla Sim            50.34   
33  Richard Pettersson  2003  Uddevalla Sim            1:00.54   
                     
 
Gren 5, 50m Ryggsim Damer, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Klara Hellberg  2000  Uddevalla Sim            55.57   
Linnea Kihlberg  2001  Uddevalla Sim            55.85   
Moa Tallberg  1999  Uddevalla Sim            57.12   
Nora Tallberg  2001  Uddevalla Sim            59.22   
                     
 
Gren 6, 50m Ryggsim Herrar, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Andreas Gundersen  2001  Uddevalla Sim            47.60   
Markus Svedin  1999  Uddevalla Sim            49.12   
Jesper Simonsson  2000  Uddevalla Sim            49.84   
Andreas Ahlström  1999  Uddevalla Sim            57.09   
Gustav Lundin  2000  Uddevalla Sim            1:01.70   
                     
 
Gren 7, 100m Ryggsim Damer, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Alva Bergdahl  1997  Uddevalla Sim    48.15        1:39.18   
Alma Olsson  1997  Uddevalla Sim    48.62        1:41.24   
                     
 
Gren 9, 25m Fjärilsim Damer, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Klara Hellberg  2000  Uddevalla Sim            23.53   
Fanny Aronsson  2000  Uddevalla Sim            26.03   
Wilma Dahlberg  2001  Uddevalla Sim            26.18   
Annie Strömberg  2001  Uddevalla Sim            27.51   
Moa Tallberg  1999  Uddevalla Sim            27.71   
Linnea Kihlberg  2001  Uddevalla Sim            29.07   
Amanda Tabarte  2001  Uddevalla Sim            29.17   
Emelie Larsson  2001  Uddevalla Sim            29.98   
                     
 
Gren 10, 25m Fjärilsim Herrar, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Oskar Gustafsson  2002  Uddevalla Sim            24.37   
Jesper Simonsson  2000  Uddevalla Sim            24.39   
Gustav Lundin  2000  Uddevalla Sim            25.29   
Markus Svedin  1999  Uddevalla Sim            27.42   
Elliot Sjöqvist  2000  Uddevalla Sim            31.76   
Simon Lindholm  2000  Uddevalla Sim            35.41   
                     
 
Gren 11, 50m Fjärilsim Damer, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Alva Bergdahl  1997  Uddevalla Sim            47.35   
Alma Olsson  1997  Uddevalla Sim            54.40   
                     
 
Gren 12, 50m Fjärilsim Herrar, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Andreas Gundersen  2001  Uddevalla Sim            54.60   
                     
 
Gren 13, 25m Bröstsim Damer, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Gabriella Ivarsson  Uddevalla Sim            26.75   
Nora Tallberg  2001  Uddevalla Sim            27.11   
Hanna Egelstål  1999  Uddevalla Sim            27.62   
Klara Hellberg  2000  Uddevalla Sim            27.73   
Amanda Tabarte  2001  Uddevalla Sim            28.35   
Annie Strömberg  2001  Uddevalla Sim            28.74   
Linnea Kihlberg  2001  Uddevalla Sim            29.38   
Emelie Larsson  2001  Uddevalla Sim            29.57   
Wilma Dahlberg  2001  Uddevalla Sim            30.24   
10  Emilia Mellin  2000  Uddevalla Sim            30.36   
11  Felicia Johansson Jensen  2002  Uddevalla Sim            30.50   
12  Wilma Johansson  2002  Uddevalla Sim            31.09   
13  Matilda Fransson  2000  Uddevalla Sim            31.75   
14  Philippa Ahlström  2001  Uddevalla Sim            31.97   
15  Elina Hallèn  2001  Uddevalla Sim            32.05   
16  Emilia Ouseley  2003  Uddevalla Sim            32.52   
16  Sara Johansson  2001  Uddevalla Sim            32.52   
18  Maja Gustafsson  2001  Uddevalla Sim            32.75   
19  Edina Halilovic  2001  Uddevalla Sim            32.87   
20  Felicia Bernhardtz  2001  Uddevalla Sim            34.30   
21  Lovisa Klang  2001  Uddevalla Sim            35.06   
22  Armita Esfandiary  2002  Uddevalla Sim            35.11   
23  Alicia Relfsson  2002  Uddevalla Sim            35.50   
24  Alva Andreasson  2002  Uddevalla Sim            36.57   
25  Emilia Simonsson  2002  Uddevalla Sim            36.96   
26  Minna Blomhag-Molin  Uddevalla Sim            37.09   
27  Josefine Nilsson  2001  Uddevalla Sim            37.19   
28  Ebba Baard  2003  Uddevalla Sim            37.92   
29  Linnea Karlsson  2001  Uddevalla Sim            38.39   
30  Lova Fredgren  2003  Uddevalla Sim            38.51   
31  Sanna Strömblad  2003  Uddevalla Sim            39.01   
32  Lova Johansson  2003  Uddevalla Sim            39.17   
33  Ida Hildebrand  2002  Uddevalla Sim            39.54   
34  Tilde Nordström  2004  Uddevalla Sim            39.60   
35  Wilma Tabarte  2003  Uddevalla Sim            40.04   
36  Tilde Ryhage  2002  Uddevalla Sim            40.46   
37  Matilda Östblom  2004  Uddevalla Sim            40.78   
38  Elsa Malmeling  2004  Uddevalla Sim            41.70   
39  Jennifer Persson  2004  Uddevalla Sim            41.89   
40  Frida Olsson  2003  Uddevalla Sim            42.73   
41  Anisa Stenhaug  2002  Uddevalla Sim            42.96   
42  Elin Fransson  2003  Uddevalla Sim            43.08   
43  Victoria Hägglund  2003  Uddevalla Sim            43.65   
44  Hilda Eriksson  2004  Uddevalla Sim            43.73   
45  Felicia Gundersen  2005  Uddevalla Sim            45.03   
46  Evelina Wester  2004  Uddevalla Sim            47.44   
47  Julia Stenback  2003  Uddevalla Sim            47.53   
48  Smilla Bryntesson  2004  Uddevalla Sim            48.41   
49  Vendela Trygg  2003  Uddevalla Sim            49.54   
50  Jasmine Molin  2003  Uddevalla Sim            49.87   
51  Natalie Izad Mousa  2003  Uddevalla Sim            50.40   
52  Amanda Landholm  2002  Uddevalla Sim            52.12   
53  Saga Svanberg  2003  Uddevalla Sim            54.05   
54  Sandra Mohnssen  2004  Uddevalla Sim            54.53   
55  Martina Dahlberg  2003  Uddevalla Sim            1:03.65   
56  Moa Hermansson  2004  Uddevalla Sim            1:08.89   
                     
 
Gren 14, 25m Bröstsim Herrar, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Gustav Lundin  2000  Uddevalla Sim            28.21   
Johannes Johansson  2002  Uddevalla Sim            28.78   
Elliot Sjöqvist  2000  Uddevalla Sim            28.96   
Oskar Gustafsson  2002  Uddevalla Sim            30.02   
Anton Tauson  1999  Uddevalla Sim            30.80   
Johan Edvardsson  2001  Uddevalla Sim            30.97   
Simon Lindholm  2000  Uddevalla Sim            32.37   
Filip Malmedahl  2002  Uddevalla Sim            32.89   
William Svensson  2001  Uddevalla Sim            33.07   
10  Anton Rydholm  2003  Uddevalla Sim            33.89   
11  Gustav Mellin  2002  Uddevalla Sim            34.73   
12  Anton Olsson  2004  Uddevalla Sim            34.92   
13  Jacob Josefsson  2002  Uddevalla Sim            35.50   
14  Axel Hedlund  2002  Uddevalla Sim            35.72   
15  Fredrik Börjesson  2001  Uddevalla Sim            36.57   
16  Adam Sparrebäck  2002  Uddevalla Sim            37.36   
17  Victor Anderberg  2000  Uddevalla Sim            37.60   
18  Kevin Jönsson  2001  Uddevalla Sim            37.73   
19  Daniel Andersson  1998  Uddevalla Sim            37.97   
20  David Apelryd  2003  Uddevalla Sim            38.17   
21  Stefan Pettersson  2002  Uddevalla Sim            39.40   
22  Linus Minsäter Lundberg  2002  Uddevalla Sim            39.91   
23  Gustav Skoog  2003  Uddevalla Sim            40.36   
24  Jacob Gustavsson  2002  Uddevalla Sim            40.55   
25  Vincent van Roijen  2001  Uddevalla Sim            41.28   
26  Filip Bäckström  2003  Uddevalla Sim            41.55   
27  Holger Hansson  2003  Uddevalla Sim            41.86   
28  Filip Högman  2002  Uddevalla Sim            43.80   
29  Kristian Lilja  2002  Uddevalla Sim            43.94   
30  Elias Aronsson  2003  Uddevalla Sim            44.81   
31  Anton Lindqvist  1998  Uddevalla Sim            46.85   
32  Edvin Aronsson  2003  Uddevalla Sim            47.48   
33  Filip Lönnqvist  2004  Uddevalla Sim            54.16   
34  Anton Backman  2003  Uddevalla Sim            54.17   
35  Tobias Rönnborg  2002  Uddevalla Sim            55.00   
36  Elias Karlsson  2003  Uddevalla Sim            57.72   
37  Richard Pettersson  2003  Uddevalla Sim            58.37   
38  Leo Hansson  2003  Uddevalla Sim            1:06.71   
                     
 
Gren 15, 50m Bröstsim Damer, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Moa Tallberg  1999  Uddevalla Sim            53.35   
Linnea Persson  2002  Uddevalla Sim            55.58   
Alma Olsson  1997  Uddevalla Sim            57.61   
Fanny Aronsson  2000  Uddevalla Sim            59.80   
                     
 
Gren 16, 50m Bröstsim Herrar, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Markus Svedin  1999  Uddevalla Sim            52.22   
Andreas Ahlström  1999  Uddevalla Sim            1:00.08   
Andreas Gundersen  2001  Uddevalla Sim            1:00.90   
Jesper Simonsson  2000  Uddevalla Sim            1:01.71   
                     
 
Gren 17, 100m Bröstsim Damer, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Alva Bergdahl  1997  Uddevalla Sim    47.22        1:41.88   
                     
 
Gren 19, 25m Frisim Damer, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Wilma Dahlberg  2001  Uddevalla Sim            23.42   
Linnea Kihlberg  2001  Uddevalla Sim            23.85   
Linnea Persson  2002  Uddevalla Sim            25.72   
Amanda Tabarte  2001  Uddevalla Sim            25.91   
Hanna Egelstål  1999  Uddevalla Sim            27.06   
Maja Gustafsson  2001  Uddevalla Sim            27.47   
Emelie Larsson  2001  Uddevalla Sim            27.53   
Wilma Johansson  2002  Uddevalla Sim            29.98   
Emilia Simonsson  2002  Uddevalla Sim            30.75   
10  Philippa Ahlström  2001  Uddevalla Sim            32.79   
11  Sara Johansson  2001  Uddevalla Sim            33.98   
12  Edina Halilovic  2001  Uddevalla Sim            34.11   
13  Josefine Nilsson  2001  Uddevalla Sim            35.07   
14  Lovisa Klang  2001  Uddevalla Sim            36.41   
15  Natalie Izad Mousa  2003  Uddevalla Sim            39.97   
16  Armita Esfandiary  2002  Uddevalla Sim            43.98   
17  Ida Hildebrand  2002  Uddevalla Sim            44.74   
                     
 
Gren 20, 25m Frisim Herrar, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Andreas Ahlström  1999  Uddevalla Sim            21.55   
Elliot Sjöqvist  2000  Uddevalla Sim            24.89   
Daniel Andersson  1998  Uddevalla Sim            25.99   
Simon Lindholm  2000  Uddevalla Sim            27.63   
Johannes Johansson  2002  Uddevalla Sim            28.57   
Jacob Josefsson  2002  Uddevalla Sim            31.75   
Stefan Pettersson  2002  Uddevalla Sim            31.83   
Filip Malmedahl  2002  Uddevalla Sim            31.94   
Anton Tauson  1999  Uddevalla Sim            32.07   
10  Johan Edvardsson  2001  Uddevalla Sim            32.12   
11  Gustav Skoog  2003  Uddevalla Sim            37.74   
                     
 
Gren 21, 50m Frisim Damer, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Klara Hellberg  2000  Uddevalla Sim            48.60   
Moa Tallberg  1999  Uddevalla Sim            48.67   
Annie Strömberg  2001  Uddevalla Sim            52.34   
Fanny Aronsson  2000  Uddevalla Sim            53.76   
Gabriella Ivarsson  Uddevalla Sim            55.54   
Nora Tallberg  2001  Uddevalla Sim            56.32   
                     
 
Gren 22, 50m Frisim Herrar, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Jesper Simonsson  2000  Uddevalla Sim            44.70   
Andreas Gundersen  2001  Uddevalla Sim            45.03   
Markus Svedin  1999  Uddevalla Sim            48.53   
Oskar Gustafsson  2002  Uddevalla Sim            48.94   
Gustav Lundin  2000  Uddevalla Sim            51.27   
                     
 
Gren 23, 100m Frisim Damer, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Alva Bergdahl  1997  Uddevalla Sim    42.10        1:28.28   
Alma Olsson  1997  Uddevalla Sim    44.66        1:33.65   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.18.00  Utskriftsdatum  16 april 2011 
Licensierad till: Uddevalla Sim  Utskriftstid  10:24